Participants

The Complexity of numerical computation: A workshop in honor of Felipe Cucker had 68 registered participants.

Participants

  • Mariemi Alonso (Universidad Complutense de Madrid)
  • Diego Armentano (Universidad de la República)
  • Alexander James Bastounis (University of Cambridge)
  • Christian Bayer (WIAS)
  • Carlos Beltrán (Universidad de Cantabria)
  • Matías Bender (Technische Universität Berlin)
  • Lenore Blum (Carnegie Mellon University)
  • Manuel Blum (Carnegie Mellon University)
  • Jean-Pierre Bourguignon (IHÉS)
  • Paul Breiding (Technische Universität Berlin)
  • Peter Bürgisser (Technische Universität Berlin)
  • Antonio Campillo (Valladolid University)
  • Coralia Cartis (University of Oxford)
  • Albert Cohen (Sorbonne Université)
  • Michel Coste (Université Rennes 1)
  • Felipe Cucker (CityU Hong Kong)
  • Paulin de Naurois (CNRS / Université Paris 13)
  • Josep Diaz (Universitat Politècnica de Catalunya)
  • Alicia Dickenstein (Universidad de Buenos Aires)
  • Max Dickmann (Institut de Mathématiques de Jussieu-Paris Rive Gauche)
  • Mahmut Levent Doğan (Technische Universität Berlin)
  • Martin Eigel (WIAS)
  • Ujué Etayo (TU Graz)
  • Rossello Francesc (Univ. Balearic Islands)
  • Laureano Gonzalez-Vega (Universidad de Cantabria)
  • Dima Grigoriev (CNRS)
  • Christian Haase (Freie Universität Berlin)
  • Raphael Hauser (University of Oxford)
  • Arieh Iserles (University of Cambridge)
  • Markus Kantner (Weierstrass Institute for Applied Analysis and Stochastics)
  • Kathlén Kohn (Universitetet i Oslo)
  • Pascal Koiran (Ecole Normale Supérieure de Lyon)
  • Khazhgali Kozhasov (TU Braunschweig)
  • Teresa Krick (Universidad de Buenos Aires / CONICET)
  • Mario Kummer (Technische Universität Berlin)
  • Evgeniya Lagoda (Freie Universität Berlin)
  • Pierre Lairez (Inria)
  • Martin Lotz (Warwick University)
  • Gregorio Malajovich (Universidade Federal do Rio de Janeiro)
  • Diana Mandar (Jakarta State University)
  • Martin Heida (WIAS)
  • Klaus Meer (Brandenburgische Technische Universität Cottbus – Senftenberg)
  • Hans Munthe-Kaas (University of Bergen, Norway)
  • Pierre Nolin (CityU Hong Kong)
  • Javier Peña (Carnegie Mellon University)
  • Ciarlet G. Philippe (CityU Hong Kong)
  • Natacha Portier (ENS Lyon)
  • Wei Qian (University of Cambridge)
  • Manuel Radons (Technische Universität Berlin)
  • Indika Rajapakse (University of Michigan)
  • Philipp Reichenbach (Technische Universität Berlin)
  • James Renegar (Cornell University )
  • J. Maurice Rojas (Texas A&M University)
  • Vera Roshchina (UNSW Sydney)
  • Günter Rote (Freie Universität Berlin)
  • Marie-Francoise Roy (IRMAR)
  • Michael Shub (City College and the Graduate School of CUNY)
  • Steve Smale (UC Berkeley / CityU Hong Kong)
  • Martin Sombra (ICREA / Universitat de Barcelona)
  • John Sullivan (Technische Universität Berlin)
  • Sascha Timme (Technische Universität Berlin)
  • Josué Tonelli-Cueto (BMS / Technische Universität Berlin)
  • Levent Tunçel (University of Waterloo)
  • Nick Vannieuwenhoven (KU Leuven)
  • Nicola Vassena (Freie Universität Berlin)
  • Nicolai Vorobjov (University of Bath)
  • Michael Xuan (UniDT )
  • Jean-Claude Yakoubsohn (Institut de Mathématiques de Toulouse)

Organizing Committee

  • Peter Bürgisser (TU Berlin)
  • Teresa Krick (Universidad de Buenos Aires / CONICET)
  • Javier Peña (Carnegie Mellon)
  • Steve Smale (UC Berkeley / CityU Hong Kong)